116. ročník závodu „Praha-Brandýs“ je minulostí!

9. 6. 2019 proběhl 116. ročník nejstaršího běžeckého a zároveň chodeckého závodu v Čechách, který se 2 krátkými přestávkami pořádá oddíl AC Praha 1890 již od r. 1893. Původně se chodilo i běhalo do Brandýsa z Karlína, od 90. let 20. stol. postupně z Proseka a nakonec ze Kbel. Stejně tak i místo cíle v Brandýse, tak i délka tratí se často měnila, vždy však dosahovala mezi 15 až cca 21 km. V r. 2016 došlo ke změně a ze závodu „od někud někam“ se stal závod se startem i cílem v jednom místě, konkrétně v obci Zeleneč, kde pořadatel závodu získal díky vstřícnosti místních odpovídající zázemí v areálu fotbalového klubu.

Generálním partnerem závodu se stala společnost Eleven Sportswear zabývající se výrobou kvalitního sportovního oblečení, která od r. 2016 propůjčila závodu i svůj název na „Eleven půlmaraton Praha – Brandýs“. Všechny tratě byly změřeny a certifikovány v souladu s pravidly Českého atletického svazu a závod je měřen čipovou technologií společnosti Datacontrol. Pravidelným partnerem závodu je dále prodejce zejména zahradní techniky Kobras, v letošním roce závod podpořili výrobci chutných a zdravých pochutin EMCO a Dr. Oetker. Velkou podporu má závod jak v místě startu a cíle v obci Zeleneč, tak na obrátce v obci Dřevčice, kde místní zastupitelstvo v čele s paní starostkou závodníkům na trati půlmaratonu každý rok vytvoří báječné sportovní prostředí.

V novém prostředí v Zelenči se závod i přes různé termíny (červen-květen) v jednotlivých ročnících potýká s horkým slunečným počasím. I letos vyšplhaly teploty v poledne ke 30 °C, přesto teplo nakonec závodníky jako v uplynulých letech tolik netrápilo. To již ale byli nejrychlejší závodníci všech tratí závodu v cíli. Na startu půlmaratonu se letos postavila početná a běžecky silná skupina z běžeckého týmu generálního partnera závodu společnosti Eleven. Její závodníci tak opanovali nejvyšší příčky v jednotlivých mužských kategoriích. Přesto jim uteklo to nejcennější, a to absolutní prvenství, které získal dnes již legendární český ultramaratonec, mimochodem dvojnásobný medailista z extrémního závodu Spartathlon (z Atén do Sparty), Radek Brunner. Byť neatakoval svůj vlastní traťový rekord, zaběhl velmi slušný čas 1:18:16 a za sebou nechal běžce Eleven Run Teamu v pořadí David Pecina, Petr Havelka a Martin Fořt. Hned za nimi doběhl Marek Jirásek těsně následován nejrychlejší ženou závodu, známou vytrvalostní běžkyní Radkou Churaňovou. Ženou, která byla v loňském roce schopná vyhrát mistrovství ČR v běhu na 100 km zároveň i mezi muži! Závod v půlmaratonu se letos vůbec těšil zvýšené konkurenci v kategoriích starších závodníků, kdy nejlepší 3 závodníci v kategorii 50+ stlačily své běžecké výkony pod 1 h a 30 min. Poprvé byla obsazená kategorie těch úplně nejstarších běžců, kdy na 3. místě doběhl sice jako úplně poslední závodník startovního pole, přesto v čase 2 h 46 min 77-letý Luděk Kocián, historický vítěz závodu Praha-Brandýs z let 1968 a 1970.

Traťový rekord padl letos i na trati lidového běhu na 10 km. Postaral se o něj Pavel Tall, závodník ČNB Praha, kdy čas jeho běhu se zastavil na 37 min. a 38 vteřin. V kategorii žen byla nejrychlejší Klára Šafránková z pořádajícího AC Praha 1890.

V chodeckém závodě na 10 km, který byl součástí národních lig atletických družstev tentokrát opět vyhrál český reprezentant Lukáš Gdula, který zůstal jen necelých 20 s za traťovým rekordem z loňského roku. V kategorii žen byla letos nejúspěšnější bývalá úspěšná česká chodkyně a též odchovankyně AC Praha 1890 Lucie Pelantová v čas těsně přes 54 minut.

Součástí hlavních běžeckých a chodeckých závodů byl závod mladých chodců na trati 3 km a stále populárnější běžecké závody dětských kategorií v nedalekém nově vybudovaném parku obce Zeleneč. Uspořádání celého závodu se podařilo organizačně zvládnout díky početnému pořadatelskému týmu AC Praha 1890, jmenovitě Fandovi Zouharovi, Jirkovi Vladykovi, Vlastovi Havelkovi, Petře Šárové, Katce Kautské, Aleně Zouharové a dalším desítkám pořadatelů a pomocníků na trati, doplněnému na obrátce půlmaratonu podporou obyvatel obce Dřevčice. Jim patří největší dík, nejen za samotný plynulý průběh závodu, ale i za ty měsíce příprav předem.