Novodobá historie klubu

1991-2010

Předseda klubu ing. Ivan Majetič, který nastoupil po JUDr. F. Louženském, i ostatní členové výboru se prodírají nástrahami byrokracie. O blaho členů, kteří jsou zvyklí na výhody socializmu, pečuje 8 funkcionářů (předseda ing.Ivan Majetič, Michal Weiss, František Zouhar, Vratislav Hlušička, Josef Průcha, Pavel Novosád, Vladislav Macnar) a 9 trenérů (Blanka Buřilová, Vratislav Hlušička, Anna Krumlová, Eva Macháčková (roz.Rysková), Petr Mráz, Pavel Novosád, Josef Průcha, Jana Zárubová (Smolová), František Zouhar). V této době se neplatí příspěvky, členové klubu se necítí vůči oddílu nikterak povinováni, a pokladna se tenčí. Nastala doba demokracie, ale se socialistickou tváří.

AC PRAHA 1890 je stále známá jako vrhačská, chodecká a běžecká líheň. Trenér Pavel Novosád pracuje se staršími závodníky Sávou Oplíštilem, Vítězslavem Novotným a ke slovu se hlásí i talentovaný Lukáš Weiss. Pod trenérským vedením Fandy Zouhara běžecky rostou Roman Mráček, Mařík, Pachman a velký běžecký příslib budoucnosti David Kubásek. Mezi přední běžce oddílu patří Fanda Zouhar st., Michal Kimák, Michal Weiss a Petr Vaněk.

Ovšem největší úspěchů dosahuje Josef Průcha se svými svěřenci. Jeho běžecko-chodecká stáj patří k postrachu jiných klubů. Chodci a chodkyně Weiss, Majetič ml., Vonášek, Nepivodová, Zárubová (Smolová) se řadí k nejlepším v naší zemi. A mladá Helena Pospíšilová je velký příslib pro budoucnost a později i úspěšná reprezentantka České republiky. Kromě chodců a chodkyň vychovává Průcha i úspěšné běžkyně Lucii Hájkovou, Lucii Houdkovou, sestry Irenu a Růženu Aubrechtovy a sestry Jitku a Lenku Vachtovy. Za pomoci chodkyň tak závodnice AC PRAHA 1890 úspěšně pokrývají disciplíny od 200 m do 3000m, ale i maratónské tratě. Díky skvělé vícebojařce Zuzaně Grieblové (provdané Gabrielové) se neztrácí jméno AC PRAHA 1890 ani v technických disciplínách. A ani muži nechtějí zůstat pozadu. kromě výše jmenovaných chodců a běžců za oddíl úspěšně startují i koulař Rudolf Mastík a oštěpař Milan Kapec.

A nezapomeňme ani na nástupce. V roce 1995 se na své budoucí steeplařské trati objevuje velký talent František Zouhar ml., dva pády v jeho prvním startu nenaznačují, jak úspěšným běžcem v budoucnu bude. V průběhu roku se ale hned řadí mezi nejúspěšnější žákovské běžce České republiky.

V roce 1993 čeká také oddíl vrchol na poli organizačním. Tento rok uplynulo totiž 100 let od prvního závodu mezi Prahou a Brandýsem. A právě tento rok se AC PRAHA 1890 dočkává nečekaného úspěchu, když zvítězí František Zouhar st., poráží jasné favority a svým obávaným finišem, kterým už dokázal otrávit nejednoho vytrvalce, rozhodne závod v posledních stovkách metrů ve svůj prospěch.

Těchto deset let můžeme po sportovní stránce hodnotit jako úspěšné. Ale vše je převážně dozvukem let minulých, kdy lidé chodili do zaměstnání a po konci pracovní doby se věnovali svým koníčkům, mezi které kromě chalupaření, zahrádkaření a včelařství, patří ve velké míře sport.

2000 – 2010

Těžké dny pokračují. Na AC PRAZE 1890 se z výboru prakticky schází pouze 2 členové – Josef Průcha, který ještě k trenérské práci zpracovává oddílové účetnictví a jeho zeť František Zouhar. Ten nejen, že trénuje mladé běžce, sám závodí, ale ještě dobrovolně správcuje a zařizuje oddílovou „úředničinu“. Tato „personální krize“ však neznamená, že AC PRAHA 1890 nežije. Když je potřeba přiložit „pomocnou ruku k dílu“ přispěchají na pomoc i ostatní členové – předseda ing. Ivan Majetič, ing. Jitka Majetičová, Alice Majetičová, Alena Zouharová (rozená Průchová), Jana Reisová (rozená Průchová), Vratislav Hlušička, Anna Krumlová, Jana Zárubová (rozená Smolová), Luděk Záruba, Rudolf Mastík, Naďa Koníčková (rozená Nechvilová) a mladí, převážně rodinní příslušníci. Ti si své závazky plní do puntíku. A díky těmto nadšencům funguje nejen oddíl, ale daří se i úspěšně pořádat stěžejní akce: přespolní závod Běh Máchalkou, halový Přebor Prahy žactva a legendární silniční závod Praha – Brandýs.

Pokud se budeme věnovat hodnocení sportovní činnosti, můžeme zaznamenat posun a AC PRAHA 1890 se zaměřuje především na děti a v mládežnických kategoriích slaví poměrně slušné úspěchy na Pražské, ale i republikové úrovni. Po chodkyni Heleně Pospíšilové, která v roce 1999 přestoupila do USK Mogul, zaplnily místo Dana Růžičková a Andrea Pospíšilová, ve vrzích se rozhodně neztrácí kladivář Lukáš Wiess. Především však běžci a běžkyně dominují. Sprinterky Lucie Raindlová (200, 400m) a Lucie Žirková (400m), a vytrvalkyně Lucie Pelikánová (1500m , 3000m) a Kateřina Zouharová (3000m, 10 km) jsou oporami mládežnických i ženských družstev. Talentované Terezy – Šedivá a Klimešová jsou nejen oporou výše zmíněných družstev, ale vystrkují své drápky i na mistrovstvích České republiky. Prapor běžců drží František Zouhar ml. (vytrvalostní tratě, 3000m překážek), Jan Cihlář (400m ,800m), Martin Vlasák (100m, 200m), Antonín Kurovec (60m, 100m, 200m) a svérázný Jan Parkan (převážně vytrvalostní tratě). Mezi skokany se neztrácí Radek Novotný. A tito mladí sportovci nejen, že úspěšně reprezentují oddíl na pražské, ale i republikové úrovni, předně však vytvářejí dobrou partu, která nebude chybět u mnoha akcí pořádaných oddílem.

Na začátku tisíciletí jsou velkým příslibem žáčkové Pavel Macháček, Miroslav Gale, Jiří Matoušek, Jiří Buřil, Tomáš Reis, Tomáš Podroužek a Martin Zouhar.

AC PRAHA 1890 staví především na své jedničce Františku Zouharovi ml. Ten na řadu let ovládl mládežnický post české jedničky na trati 3000m př. a i v běhu na 5000m či v krosových bězích obsazuje medailové posty. Po odchodu na základní vojenskou službu se stává halovým mistrem České republiky v běhu na 3000m v dresu Dukly Praha a reprezentuje naši zemi na Mistrovství Evropy do 22 let v běhu na 3000m př. Po ukončení vojenské služby si ještě „odskočil“ do PSK Olymp Praha, ale po tomto krátkém intermezzu definitivně zakotvil v AC PRAZE 1890.

Vraťme se zpět k událostem, které provázejí náš klub. Rok 2002 je ve znamení změny. Ing. Ivana Majetiče ve funkci předsedy střídá František Zouhar st. a po řádných volbách je utvořen nový výbor ve složení: František Zouhar st., Pavel Simich , Jiří Vladyka, Lenka Křížová (rozená Vachtová) , Josef Průcha, Jana Zárubová (rozená Smolová) a Rudolf Mastík. Výbor si dává za cíl obnovit podmínky pro sport a zlepšit zázemí. Dochází i k nepopulárním krokům jako je placení příspěvků a omezení výhod. Rázem se tato opatření odrážejí ve snížení členské základny a počtu trenérů. Po letech anarchie si někteří členové špatně zvykají na zavedení řádu. V pražské atletice bují přetahování závodníků, a proto se není čemu divit, že mnozí atleti, ale i trenéři pod vidinou lepších podmínek opouštějí AC PRAHU 1890. Oddíl se začíná čím dál více orientovat na přípravu mládeže.

Dvouleté volební období výboru se blížilo ke konci a nutno podotknout, že někteří členové nevydrželi v nasazené píli. Není jim co vyčítat, všichni svou funkci vykonávají odpoledne, po zaměstnání, také mají své osobní životy. Náš oddíl například řešil „boj o pozemky“, v průběhu let se totiž ukázalo, že v „divokých 90. letech“ se při výměře oddílových pozemků stala chyba a její vinou část atletického oválu vůbec AC PRAZE 1890 nepatří. Je tedy nutné přesvědčit úředníky o prodeji či pronájmu části zatáčky za koulařským a oštěpařským sektorem. Tohoto úkolu se nejprve ujímá Pavel Simich, později Ruda Mastík, ale až místopředseda Jiří Vladyka měl dost sil a trpělivosti utkávat se s úředníčky a úředníky na Magistrátu hlavního města Prahy a dotáhnout boj do vítězného konce. Jen on sám ví, kolik sil a kolik diplomatického umu ho „celá akce“ v průběhu let stála.

11. listopadu 2004 se konala další volební schůze, na které byl předsedou opět zvolen František Zouhar st. a ve výboru nastává malá obměna. Na další dva roky jsou zvoleni: Vlastimil Havelka, Jiří Vladyka, Kateřina Havelková-Zouharová, Lenka Křížová, Tomáš Podroužek, Pavel Šarapatka. Po mnoha desetiletích nezasedl ve výboru Josef Průcha, přesto zůstal jedním z pilířů AC PRAHY 1890 a to až do 1.srpna 2006, kdy náhle zemřel na následky těžké nemoci. Pro náš oddíl to byla těžká rána, po desetiletí to byl jeden ze závodníků, později trenérů a funkcionářů. Pod jeho trenérskýma rukama prošla nekonečná řada sportovců. Jeho ztrátu AC PRAHA 1890 pociťuje do dnešních dnů.

V roce 2004 došlo u mládeže k trenérské obměně. Z oddílu postupně odchází Petr Mráz, Anna Krumlová a Vratislav Hlušička, torzo jejich tréninkové skupiny přebírají Helena Pospíšilová, Tomáš Podroužek a Kateřina Zouharová. Ze zbytků stávající tréninkové skupiny vybudovali početnější skupinu mladých sportovců, kde někteří jsou velkým příslibem na poli sportovním, jiní na poli trenérském, pro některé je působení v oddíle krátká epizoda, hlavně ale vzniká dobrá parta dětí, které mají chuť se hýbat. Po několika letech dochází k obměnám na trenérských postech, po mateřské dovolené se vrací Eva Macháčková (Rysková), z důvodu pracovní vytíženosti odchází Helena Pospíšilová i Tomáš Podroužek. Po několika letech, kdy stálou trenérskou dvojici tvoří Kateřina Zouharová s Evou Macháčkovou vypomáhá navrátivší se Petr Mráz či František Zouhar. V roce 2010 odchází Kateřina Zouharová na mateřskou dovolenou a trenérský team doplňuje Tereza Šedivá.Po celé ty roky v práci s mládeží pomáhá Jana Zárubová (rozená Smolová), která vede družstva žáků.

Přichází doba velké obnovy stadionu. Vše začíná rokem 2003 a rekonstrukcí střechy, velmi „budovatelský“ je rok 2004, kdy dochází k rekonstrukci elektrického vytápění, posilovny. klubovny, bytu správce, v roce 2005 dochází k výměně oken. V dalších letech je vybudováno nové doskočiště na skok daleký, nové ohniště a modernizuje se vybavení. Oddíl zřizuje dětský koutek na hraní těch nejmenších. Vzniká malá „zoologická zahrada“, ve které žijí kamerunské kozy. Tyto oddílové mazlíčky Ťuka a Bzuka si oblíbily hlavně děti. Po jejich úmrtí, které zavinil nezodpovědný majitel psa, je nahrazují Bertík, Barunka a „šéf stáda“ Pepa. Po padesátých narozeninách předsedy Fandy Zouhara přibývá prasátko (vzhledem k pozdějším rozměrům se dá užít i výrazu prase) Pepina a na jaře se rodí kůzlátka Cipísek a Cácorka. I tato předsedova chovatelská vášeň přibližuje oddíl svému blízkému okolí.

Po 19. ročníku Běhu Máchalkou v roce 2009 je svolána další volební schůze. Výbor se částečně obměňuje, předsedou zůstává František Zouhar st., staronovými členy zůstávají Lenka Křížová (roz. Vachtová), Kateřina Zouharová, Jiří Vladyka, Vlastimil Havelka, nově pak do výboru byli zvoleni František Zouhar ml. a Jitka Majetičová. Zejména Jitka byla oporou oddílu a pražské atletice po mnoho předchozích let. Nikdo si už ani neumí představit pořádání závodů bez její „mravenčí práce“ v závodní kanceláři, do které neváhá zapojit i svou rodinu, zejména dceru Alici.

Ve stejném roce Český stát plně ovládla ekonomická krize. Ta se plně promítla i do sportu. Do této doby zanedbatelná finanční podpora státu a města se stává přímo výsměchem. Přesto chce oddíl své 120. výročí oslavit důstojně. Za pomoci Magistrátu hlavního města Prahy, který podpořil AC PRAHU 1890 několika granty, opravuje budovu, která tak po mnoha letech dostává nový kabát. V srpnu buduje víceúčelové hřiště s umělým povrchem, určené především na míčové sporty a připravuje se důstojně oslavit svou bohatou 120 let trvající historii. 11.září organizuje hry a soutěže pro děti, sešlost svých současných i bývalých členů a oslavy završuje uspořádáním prvního ročníku běhu do vrchu.

Můžeme říct, že celé desetiletí se nese v duchu boje o přežití a výchově nových sportovců a nástupců.

Předsedové oddílu

1890 – 1903 Albert Hoyer
1903 – 1924 Otakar Krajíček
1924 – 1925 JUDr. Nedoma
1925 – 1926 Gustav Šašek
1926 – 1927 Vilém Makovička
1927 – 1928 Otakar Krajíček
1928 – 1930 Šarfa
1930 – 1941 Ladislav Pěta
1941 – 1942 Karel Fojtík
1942 – 1944 Eduard Erben
1944 – 1951 Antonín Hušek
1951 – 1954 František Louženský
1954 – 1955 Miloslav Ženíšek a František Louženský
1955 – 1956 Milan Strádník
1956 – 1958 Jan Hanč
1958 – 1960 Miloslav Ženíšek
1960 – 1983 František Louženský
1983 – 1986 Miloslav Ženíšek
1986 – 1992 František Louženský
1992 – 2002 Ivan Majetič
2002 – ???? Františk Zouhar st.