115. ročník závodu „Praha-Brandýs“ je za námi!

10. 6. 2018 proběhl jubilejní 115. ročník nejstaršího běžeckého a zároveň chodeckého závodu v Čechách, který se 2 krátkými přestávkami pořádá oddíl AC Praha 1890 již od r. 1893. Původně se chodilo i běhalo do Brandýsa z Karlína, od 90. let 20. stol. postupně z Proseka a nakonec ze Kbel. Stejně tak i místo cíle v Brandýse, tak i délka tratí se často měnila, vždy však dosahovala mezi 15 až 21 km. V r. 2016 došlo ke změně a ze závodu „od někud někam“ se stal závod se startem i cílem v jednom místě, konkrétně v obci Zeleneč, kde pořadatel závodu získal díky vstřícnosti místních odpovídající zázemí v areálu fotbalového klubu.

Kompletně se proměnil i průběh hlavní trati závodu, ta je v délce půlmaratonu vedena směrem ku Praze – Horním Počernicím, kde se otáčí a po cyklostezce Greenway Jizera obíhá kolem Zelenče směrem k Zápům, kde se napojí na silnici 3. třídy směrem ke Svémyslicím. Po odbočce vpravo pokračuje po další silnici 3. třídy, kde se na hranicích obce Dřevčice stáčí doprava až k hranici k. ú. Brandýs nad Labem, kde je obrátka. Součástí je lidový běh na 10 km, který v celé své délce kopíruje trasu půlmaratonu a hlavně chodecký závod na 10 km. Ten se poprvé šel sice až v r. 1894, ale poté byl závod Praha – Brandýs dlouhá léta pouze chodeckým závodem. Teprve od r. 1952 se spolu s chodeckým koná nepřetržitě i běžecký závod, v případě žen dokonce až od r. 1982.

Generálním partnerem závodu se stala společnost Eleven Sportswear zabývající se výrobou kvalitního sportovního oblečení, která od r. 2016 propůjčila závodu i svůj název na „Eleven půlmaraton Praha – Brandýs“. Všechny tratě byly změřeny a certifikovány v souladu s pravidly Českého atletického svazu a závod je měřen čipovou technologií společnosti Datacontrol. Pravidelným partnerem závodu je dále prodejce zejména zahradní techniky Kobras. Velkou podporu má závod jak v místě startu a cíle v obci Zeleneč, tak na obrátce v obci Dřevčice.

Zpět k letošnímu ročníku závodu. Počasí posledních dnů i týdnů slibovalo horké slunečné počasí, předpověď blížících se bouřek navíc přidala i pořádné dusno. Přeháňky naštěstí dorazily až po skončení závodu, dusno však zůstalo a určitě negativně ovlivnilo výsledné časy jednotlivých závodníků. Vítězem hlavního závodu v délce půlmaratonu se stal Jiří Miler z Lawi Stars, který spolu s oddílovým kolegou Janem Švadlenkou a trojnásobným vítězem závodu Petrem Havelkou, závodníkem pořádajícího AC Praha 1890 běhajícím v barvách Eleven Run Teamu, utvořili vedoucí skupinku. Zhruba v polovině se budoucí vítěz na čele osamostatnil a doběhl si tak pro 1. místo v čase 1:20:49, následován Janem Švadlenkou a Petrem Havelkou. I Jiří Miler už z minulosti ví, jak chutná vítězství v tomto závodě, letos jej vyhrál počtvrté.

V kategorii žen po loňském famózním běhu, kdy vítězná Alena Gajdorusová doběhla celkově 2. i mezi muži, letos nejlepší ženy nejrychlejší muže tolik neohrožovaly. Pro vítězství si doběhla v čase 1:46:38 Klára Kobosová ze Spartaku Praha 4 před Romanou Hurbánkovou a Evou Švihovskou. V lidovém běhu na 10 km po diskvalifikaci 2 nejrychlejších, kteří pod dojmem, že jsou přesně v polovině závodu, omylem otočili na metě 5 km, zvítězil Pavel Hrubeš v čase 40:53, v ženách pak Veronika Králová v čase 45:04.

Zato v chodeckém závodě na 10 km se opět měnily rekordní tabulky. Postarali se o to v kategorii mužů svým soubojem náš chodecký reprezentant Lukáš Gdula z Pardubické Hvězdy a držitel rekordního času z loňského roku Vít Hlaváč z A.C. TEPO Kladno. V cíli byl nakonec překvapivě nejrychlejší Vít Hlaváč a stanovil tak nový rekord obrátkové tratě v Zelenči na 45:31, kdy svého soupeře předstihl o 12 s. Souboj s muži sváděla osamocená žena Lenka Borovičková, které jen těsně unikla hranice 1 hodiny. Součástí závodu byly i závody dětí, které v době konání závodů dospělých běhaly v sousedním parku na tratích s délkou úměrně svému věku.

Uspořádání závodu se podařilo organizačně zvládnout díky početnému pořadatelskému týmu AC Praha 1890, doplněnému na obrátce půlmaratonu podporou obyvatel obce Dřevčice. Jim patří největší dík, nejen za samotný plynulý průběh závodu, ale i za ty měsíce příprav předem.