Přebory Prahy dorostu a staršího žactva

O víkendu 1. a 2. června se na Děkance uskutečnily přebory Prahy dorostu a staršího žactva. AC Praha 1890 reprezentovali 2 dorostenky, 1 dorostenec, 5 žákyň a 7 žáků. Celkově dresy AC byly vidět ve 20 závodech.

Sobota

První den přeboru se nesl ve znamení vydatného deště. Nejvíce počasí ovlivnilo dopolední program, kdy závody místy připomínaly plavecká klání. První z našich reprezentantů se představila Zuzana Wolfová. Po návratu k atletice to byly první větší závody, které se bohužel nevyvedly podle představ. Za silného deště se Zuzce nepodařilo probojovat na trati 100 m př do finále a skončila na 13. místě za čas 16,62. Na stejné trati, ovšem s kratšími mezerami, se představila Linda Maštalířová. S náročnými podmínkami bojovala, ale ani zde to nestačilo na postup do finále. Časem 17,99 obsadila 22. místo. Je třeba dodat, že Linda je teprve prvním rokem starší žákyně a do příštího roku má čas dopilovat techniku a bojovat o přední příčky. Na trati 100 m se představily Karolína VavruškováZuzana Wolfová. Zuzka v náročných podmínkách nedokázala zopakovat rychlý čas z úvodu sezóny a musela se spokojit s čase 13,48, což stačilo na 15. místo. Kája skončila hned za Zuzkou na 16. místě za čas 13,49. Kája si zde vylepšila o velký kus osobní rekord, což je k dalšímu průběhu sezóny jistě pozitivní. Na stejné trati se představil i dorostenec Marek Beneš. Po velmi povedeném startu si Marek doběhl pro osobní rekord 12,14 a postup do finále B. Ve finále Marek bojoval se soupeři, silným protivětrem a deštěm. Čtvrté místo ve finále B a celkově 10. místo bylo dosavadním nejlepším výkonem našeho reprezentanta. S ustávajícím deštěm se dresům AC začalo dařit. V mokrém koulařském kruhu bojoval Zdeněk ZemanMichal Gondek s pražskou špičkou o co nejlepší umístění. Michal, který je již proslulý svou vyrovnaností pokusů, dokázal tři pokusy vměstnat do 4 cm. Nejdelší pokus měřil 9,39 m a stačil na 14. místo. Zdeněk dokázal na přeboru navázat na loňské výkony. V prvním pokusu dokázal kouli vrhnout do vzdálenosti 10,26 m. V dalších sériích se již nedokázal zlepšit, což k panujícím podmínkám není velké překvapení. V doznívajícím dešti Zdeněk dosáhl na 8. místo. O pár desítek minut později se Zdeněk Zeman společně s Markem Flieglem představili v hodu diskem. Zdeněk předvedl v rozhazování krásný výkon, který bohužel v soutěži nezopakoval a skončil před branami finále. Marek ovšem Zdeňkovo trápení napravil a postoupil s přehledem do finále. Ve finále dokázal přidat důležité decimetry, díky kterým se dostal až na 3. místo. Výkonem 30,79 si Marek vytvořil nový osobní rekord, za který byl odměněn bronzovou medailí. Současně s vrcholící soutěží disku se na dráze představil Filip GrochálMartin Kadlec. Hned po startu 1500 m se oddělil hlavní favorit závodu od zbytku pole. Filip se dokázal 700 m držet s dalšími favority, kteří se poté vzdálili. Následujících 800 m Filip takticky velmi dobře zvládl a silným finišem si doběhl pro 4. místo. Čas 4:57,89 je jeho novým osobním rekordem. Martin se celý závod držel o hlavu a půl vyššího závodníka Sparty. Po krásném útoku 200 m před cílem šel Martin před soupeře, který ovšem dokázal v závěru protáhnout krok a Martina porazil. Martin obsadil 13. místo za čas 5:27,12. Dlouho očekávanou disciplínou dne byl běh žáků na 300 m, kde Oldřich Borovička obhajoval stříbrnou medaili z haly. Po zaspání na startu se dokázal Olda rychle rozběhnout a po 100 m smazal hendikep na soupeře. Po výběhu ze zatáčky se přes Oldo přeřítili dva závodníci, které již v závěru nedokázal dohnat. I přesto si Olda doběhl pro nový osobní rekord 38,08 a získal za 3. místo bronzovou medaili. Na závěr soutěžního dne se žáci představili ve štafetě 4×60 m. Štafeta ve složení Zeman, Konopásek, Grochál, Borovička dokázala konkurovat kvalitním štafetám. S časem 30,70 štafeta obsadila dělené 12. místo se štafetou Stodůlek, kde běžel přeborník Prahy na 60 m. Kvalitní výkon potvrzuje i fakt, že se jednalo o nejrychlejší štafetu AC Praha 1890 na 4×60 m za posledních 22 let.

Neděle

Nedělní program z pohledu AC odstartoval běh žákyň na 800 m, kde jsme měli trojí zastoupení. V dresu AC Praha 1890 se představila Anna Znojilová, Barbora Jankotová a Teodora Zítková. Anička se poprvé po zranění vydala na svou nejsilnější trať. Bohužel tréninkový deficit a stále nedoléčený kotník neumožnily naplno prodat její potenciál. S časem 2:46,26 obsadila 24. místo. Premiérové venkovní přebory si odbyly Bára a Tea, pro které byl start odměnou za velkou píli během tréninků. Tea interní souboj s Bárou rozhodla až v cílové rovince, kdy se prohnala okolo soupeřek a obsadila 31. místo za čas 2:54,83. Na 33. místě doběhla Bára, pro kterou tato trať je příliš krátká. I přesto čas 2:57,34 je těsně za osobním rekordem. Na stejné trati se představilo naše klasické duo na dlouhých bězích, Filip GrochálMartin Kadlec. Filip vystartoval v prvním rozběhu, kde se první kolo dokázal držet v kontaktu s nejlepšími. Ve druhém kole již nedokázal s nimi udržet tempo a finišoval na 6. místě, které mu zůstalo i po doběhu zbylých běhů. Odměnou mu byl nový osobní rekord 2:17,87, což je nejrychlejší 800 m v kategorii žáků za posledních 22 let. Martin dokázal navázat na Filipa a též si doběhl pro osobní rekord. Výkon 2:33,40 mu stačil na 25. místo. Po „půlkách“ byly na programu běhy na 150 m. Naším posledním zástupcem v individuální disciplíně byl Oldřich Borovička. Papírové předpoklady Oldu řadily na boj o páté, maximálně čtvrté místo, protože třetí nejrychlejší měl před přebory osobní rekord o 4 desetiny rychlejší. V rozběhu se ale Olda vzepřel těmto předpokladům a dokázal držet krok s nejlepšími. Ještě 50 m před cílem byl metr za třetím, ale výborným závěrem dokázal soupeře dohnat. V závěru se dokázal předklonit před soupeře, díky čemuž obsadil 3. místo. Finální čas 17,55 je novým osobním rekordem, za který obdržel již druhou bronzovou medaili. Po třetím medailovém ceremoniálu proběhla poslední disciplína přeborů, štafeta 4×300 m. Štafeta ve složení Maštalířová, Znojilová, Zítková, Spurná doběhla v čase 3:10,72 na celkovém 16. místě.

Tímto bych chtěl všem atletům poděkovat za vzornou reprezentaci a pogratulovat k dosaženým výkonům.