Ve čtvrtek 23.5. se na Julisce uskutečnilo 2. kolo městského přeboru družstev staršího žactva. Po týdenní odmlce jsme do závodů nastoupili s obměněným družstvem, kdy se vrátili sourozenci Gondekovi a po zranění Anna Znojilová. Naopak nám chyběly opory minulého kola Oldřich Borovička, Zdeněk Zeman, Kateřina Beerová a Linda Maštalířová. AC Praha 1890 na závodech reprezentovalo 7 žáků a 10 žákyň.

Starší žáci

V soutěži žáků se podařilo bodovat 4 závodníkům našeho klubu. Nejvíce bodů získal Marek Fliegl, který navázal na úspěšné 1. kolo. Ve vyrovnané soutěži disku dokázal atakovat 30metrovou hranici. Nejlepší výkon 29,64 m stačil na 4. místo. Ve vrhu koulí si připsal další 4 body za celkově 9. místo a výkon 9,58 m. Stejného umístění jako Marek v disku dosáhl Filip Grochál v běhu na 800 m. Po odvážně rozběhnutém závodě dokázal udržet krok s nejlepšími a kvalitním finišem dosáhl času 2:21,54, čímž si zlepšil osobní rekord o více než 7 vteřin. Filip se také neztratil na nejkratším sprintu. I když je především vytrvalec, dokáže udivovat svými výkony i na sprintech. Za čas 8,26 obsadil 14. pozici. Stejnou kombinaci jako Marek si zvolil Michal Gondek. Při premiéře v družstvu staršího žactva dokázal bodovat ve vrhu koulí, kde o pozici předčil Marka a za výkon 9,63 m obsadil 8. místo. V hodu diskem další body nepřidal a obsadil 16. místo. Dalším bodujícím byl Martin Kadlec. V běhu na 800 m bojoval s nasazeným tempem závodníků Dukly a nezalekl se. Výborným finišem rozproudil tribunu a jen těsně nedokázal porazit soupeře. Celkově obsadil 11. místo. Druhou disciplínou byl běh na 60 m, kde Martin obsadil 27. místo. Na stejné trati se představil Filip Bartůšek. Oproti minulému týdnu se dokázal výrazně zlepšit a dokázal porazit i zkušenějšího Martina. Druhou disciplínou byl běh na 300 m, kdy Filip bojoval s náročnou tratí a obsadil 15. místo. O pozici před ním skončil Vojtěch Konopásek. Stejně jako pro Filipa to byla premiéra na této trati. Vojtovou doménou jsou ovšem skoky, ve kterých se závod od závodu zlepšuje. Ve skoku dalekém dokázal všemi skoky překonat dosavadní osobní rekord. Nejdelší pokus měřil 460 cm, což těsně nestačilo na první body. Velkého osobního rekordu se dočkal také Šimon Franc, který se dokázal zlepšit o více než 30 cm ve vrhu koulí. Na závěr soutěžního dne štafeta ve složení Gondek, Konopásek, Kadlec, Grochál získala 1 bod za 12. místo.

Starší žákyně

V individuálních disciplínách se podařilo bodovat 4 žákyním. Nejlepšího umístění dosáhla Anna Uchytilová. Ve vrhu koulí se díky postupně zlepšujícím výkonům dokázala dostat do finále, kde v posledním 6. pokusu vylepšila svůj osobní rekord o 71 cm na 9,56 m a získala 2. místo. Během odběhnutí z koulařského sektoru se Anička představila v běhu na 60 m. Ve vyrovnaném běhu obsadila 3. místo a celkově 21. místo. Čas 8,76 je bohužel znehodnocen větrem +3,0 m/s. Návrat po zranění zažila Anna Znojilová. Jako test zraněného kotníku si zvolila 300 m, kde obsadila 9. místo za výkon 46,27, což je po zdravotních peripetiích výborný výkon. Ve vytrvalostních disciplínách Aničku zastoupila Barbora Jankotová a Teodora Zítková. Bára využila zkušeností z haly a dokázala držet krok s hlavní skupinou. V závěru mocně finišovala, ale soupeřku již nedokázala porazit. Konečné 11. místo a čas lehce za osobním rekordem je jistě příslibem do dalších závodů. Tea bojovala ze všech sil a doběhla hned za Bárou na 12. místě. Druhými disciplínami byly pro Báru 200 m př. a pro Teu 60 m. Obě předvedly pěkný výkon a vytvořily si nové osobní rekordy. Nad překážkami se představila i Nela Nováková. Při premiéře na této disciplíně předvedla pěkný výkon, který ale na body nestačil. V běhu na 60 m by si Nela vytvořila nový osobní rekord, nebýt nepovoleného větru. Ve stejném rozběhu běžela i Anna Kautská, která bojovala o vítězství v rozběhu. Bohužel ani tento výkon nestačil na body. Blíže k bodů měla Anička v běhu na 300 m, kde obsadila 17. místo. 300 m běžela také Tereza Spurná. I přes úvodní pochybnosti předvedla kvalitní výkon, který stačil na 14. místo. Ve skoku dalekém si zlepšila osobní rekord na 430 cm a obsadila 15. místo. Kombinaci 60 m a kouli si vybraly stejně jako Anička Uchytilová Aneta Hladůvková, Marie Podhorná a Karolína Gondeková. Tato kombinace byla také testem rychlého přeběhu mezi sektory, který zdárně zvládly. Všechny si zaběhly osobní rekord v běhu na 60 m i ve vrhu koulí. Marušku a Káju bych chtěl zvláště vyzdvihnout podporou, kterou pro naše závodníky vytvářely. Díky nim bylo vždy při běhu či pokusu slyšet, že AC Praha 1890 závodí. Poslední disciplínou byly štafety. Stejně jako na minulém kole jsme postavili 2 kvarteta. Lehce obměněné štafety navázaly na minulé kolo a dokázaly ještě zrychlit. Štafeta ve složení Uchytilová, Spurná, Hladůvková, Znojilová dosáhly nejrychlejšího času štafety AC Praha 1890 v kategorii žákyň za posledních 22 let. Výkonem 33,08 obsadily 10. místo. Velmi pěkně běžela i štafeta Kautská, Zítková, Jankotová, Nováková, která obsadila 18. místo.

V soutěži družstev žáci zopakovali 4. místo z minulého kola, když získali 30 bodů. V soutěži jsou zatím na čele Dukla a Jeseniova A. V soutěži družstev žákyně obsadily 7. místo se ziskem 21 bodů. Obdobně jako u žáků jsou v čele soutěže Jeseniova A a Dukla A.

Tímto bych chtěl všem poděkovat za účast a pogratulovat k předvedeným výkonům. Závodníky staršího žactva a dorostu čeká 1. a 2.6. přebory Prahy jednotlivců.