výsledky

Mistrovství ČR starších žáků – 28. 2.-1. 3. 2015 v Jablonci nad Nisou

Na přelomu února a března se v Jablonci nad Nisou konalo halové Mistrovství ČR starších žáků. Na tento vrchol halové sezóny se z nejstaršího atletického klubu AC Praha 1890 nominovali na základě svých dosavadních výkonů 3 starší žáci Honza Janovský a Kuba Krofta v závodě na 150 m a David Duran ve skoku do výšky, a to po předchozím veleúspěšném vystoupení na přeborech Prahy.

Už jen skutečnost, že se na mistrovství dostali závodníci klubu, který jako jeden z mála v ČR ještě nedisponuje tartanovou dráhou a musí se tak v zimním období připravovat v doslova „spartánských“ podmínkách, zaslouží obdiv! Kluci pod vedením trenéra, předsedy oddílu a správce stadiónu v jedné osobě, Fandy Zouhara si tak vybojovali možnost poměřit síly se svými vrstevníky a nikdo od nich nemohl čekat útok na nějaká přední umístění, protože mistrovství ČR je přehlídkou talentů a budoucích potenciálních reprezentantů.

První ke svému závodu zaklekli Kuba Krofta s Honzou Janovským na trati 150 m. Jablonecká hala je specifická svým krátkým a ostrým obloukem, který nedává příliš šanci závodníkům na dobrá umístění, a to zejména na trati 150 m, kdy sprinteři hned po startu a ostré zatáčce finišují do cíle. Naštěstí bylo 24 účastníků rozděleno do 8 běhů po 3 a tak mohlo dojít ke spravedlivým soubojům. Hned v prvním rozběhu nezklamal v nových klubových „kraťasech“ běžící Kuba Krofta a v čase 18:89 s obsadil 2. a v celkovém pořadí 16. místo. 7. rozběh vyhrál Honza Janovský i po předchozím napomenutí za pohyb těla v blocích před startem v čase 18:36 s, který mu stačil na účast ve finále B, což znamenalo jistotu minimálně 8. místa. Finále B nakonec Honza vyhrál, což celkově znamenalo 5. místo na Mistrovství ČR, když porazil mj. všechny své pražské soupeře a ještě o 1 desetinu stlačil svůj mistrovský výkon na jablonecké dráze.

Současně se startem finálových běhů na 150 m se rozběhla soutěž ve výšce, kde podle svého osobního rekordu patřil David Duran k největším outsiderům, a to výkonem 167 cm, který skočil na veřejných závodech. Na přeborech Prahy mu stačil výkon 164 cm k titulu přeborníka Prahy a bylo jasné, že tuto pozici potvrdí i v Jablonci, protože byl nakonec jediným pražským výškařem, který prošel nominací na mistrovský závod. V samotné soutěži však David bojoval s nervozitou, kterou umocnila vysoká základní výška, začínalo se skákat na 155 cm. Tu zdolal napoprvé a napotřetí i 160 cm. Následující výška však byla již nad jeho síly, přesto nakonec obsadil pěkné 13. místo.

Kromě výše zmíněných borců je nutné pochválit za aktivní podporu v hale i Marušku Hochmanovou, další hvězdičku závodního družstva AC Praha 1890 pod vedením Fandy Zouhara. Po delší odmlce má tak AC zase závodníky schopné se měřit s atlety i v celostátním měřítku a věřme, že jim jejich vůle a touha k tréninku vydrží i nadále a budou úspěšně pokračovat nejen v následující letní sezóně, ale i v dorosteneckém a juniorském věku.