AC Praha 1890

Máme nový tartan!!!

výsledky kladivo     výsledky     foto EM

1. kolo MPD 2019

Letošní ročník Městského přeboru atletických družstev začal netradičně soutěží v hodu kladivem, která proběhla jako předsunutá celé soutěži 30. 4. (na „čarodejnice“) na stadionu Sokola Královské Vinohrady v Riegrových sadech. Body visely velice nízko, škoda že AC nevyslalo žádného muže, kde by stačilo předvést jakýkoliv platný pokus, protože se zúčastnilo pouhých 6 atletů. Zato v ženách nasadilo AC hned trojici mladých kladivářek a hned z toho byly body za pěkné výkony. Z 11 zúčastněných atletek skončila Lenka Hanušová v pěkném osobním rekordu 20.52 m na pěkném 5. místě. Bodově ji doplnily ještě 8. Eliška Bokrová (16.78 m) a Květa Křížová (14.71 m).

Klasické 1. kolo se pak již konalo „tradičně“ v pátek 17. 5. na Kotlářce. Soutěž mužů oproti loňsku „oslabila“ postupem vítězného Radotína na 9 týmů, zato u žen došlo naopak k nárůstu konkurence, když do pražského přeboru spadly ženy B-týmu pražského Olympu. K vidění tak byla na pražském přeboru atletických družstev nevídaná početní převaha žen oproti mužům, a to prakticky ve všech disciplínách. U žen neexistovala žádná disciplína, kdy by stačilo si jen „dojít“ pro body, jako v minulosti. O tom svědčí např. 16 startujících běžkyň na 3 km, podobné to bylo i na 1500 m a rekordních bylo např. i 40 dálkařek s platným pokusem. Nárůst počtu startujících žen znamenal i výrazné zvýšení konkurence.

Ženy AC Praha 1890, oslabené o tradiční a bodující závodnice v již veteránském věku, se musely spoléhat na mládí. Bylo tak jasné, že zopakování celkových medailových pozic z posledních let, bude nereálné. Přesto dokázaly naše ženy uspět. Se zvýšenou konkurencí i na nejkratších bězích se skvěle vypořádala Vlaďka Holečková, která vyhrála jak sprint na 100 m (13,35 s), tak čtvrtku za 60,62 s a přidala neskutečných 22 bodů. Výborných výsledků dosáhly i Jana Vrlová na dlouhých bězích (5. na 1500 m a 6. na 3000 m), kdy se srdnatě rvala se soupeřkami o generaci mladšími. A to měla Jana v nohách čerstvý zážitek z vytrvalostního Vltava Runu. Výborná byla mladičká výškařka Lucka Slonková, která si se 144 cm doskočila pro 4. místo ze 16 závodnic.

V dálce, kde mělo měřený pokus v soutěži 40 závodnic to L. Slonkové stačilo na 32. místo doprovázená vzápětí mladičkými Eliškou Bokrovou a Aničkou Hochmanovou. Posledně jmenovaná se představila i v hodu oštěpem, kde se umístila na 17. místě, když ji přehodila na 14. místě Květa Křížová. Na nejkratším sprintu ještě bojovaly Petra Vlasáková a Eliška Bokrová. V nejdelším běhu na 3000 m nás výborně reprezentovaly i Eva Šilhavá, která i přes bolesti doběhla na 9. místě a po mateřské dovolené se vrátivší Bára Bačová na 12. místě. Obě ženy se srdnatě popraly s nebývalou konkurencí v soutěži. Je jen škoda, že děvčata nakonec nepostavila závěrečnou štafetu, kde běželo také rekordních 14 týmů.

Bodový počin v hodu kladivem z předsunutého kola nakonec stačil k poskočení na celkovou 6. pozici po 1. kole před „B“ tým pražské A.C. Sparty. V 1. kole soutěž suverénně ovládly atletky Královských Vinohrad před ambiciózními celky Radotína, Hostivaře, Olympu a Stodůlek.

Soutěž mužů tradičně rozbíhali běžci na trati 3000 m. Při 10 prezentovaných na startu bylo jasné, že se všech 5 závodníků AC Praha 1890 může těšit na body. Nejlépe doběhl Ferda Polášek na 3. místě následovaný 5. Petrem Havelkou, 8. Pavlem Šárou, 9. Fandou Zouharem ml. a 10. Martinem Kaulerem, pro kterého to byla premiéra v soutěži a zároveň oslazené bodovým přídělem. Stejný počet startujících se nakonec prezentoval i na poloviční trati 1500 m, kde si v konkurenci mladých závodníků doběhl Kryštof Vrána, který přiběhl akorát z vlakového nádraží, pro 4. místo, následovaný 6. Pavlem Šárou a znovu 10. Martinem Kaulerem.

Na čtvrtce se hned v prvním běhu představili Kryštof Vrána, kterému jeho výkon stačil na 7. místo a Tony Bačo s premiérovým 1 bodem za 10. místo na této trati. K polovině bodu na nejkratší trati 100 m dosprintoval v prvním rozběhu nováček týmu Lubo Pelekh, ač nebyl se svým časem příliš spokojen. Co v něm třímá za sprinterské dovednosti pak ukázal při závěrečné štafetě na 4x100 m, kdy neskutečným způsobem předběhl soupeře z Novoborské a dotáhl tak štafetu ve složení Dvořák P., Vrána K., Vajsochr P., Pelekh L. k výbornému celkovému 4. místu. Unikátní byl výkon 2. štafety AC Praha 1890 ve složení Vrátný K., Hejduk H., Šára P. a Ronovský P., která skončila na 9. místě, což znamenalo body nejen pro mladičkého Huberta Hejduka, tak i pro nestárnoucího více než 70-letého Petra Ronovského, který se po několika letech konečně dočkal nominace.

Ve sprintu na 100 m nás kromě L. Pelekha ještě reprezentovali mladičký Petr VajsochrHubertem Hejdukem a zkušený Petr Dvořák. P. Vajsochr se představil ještě v dálce, kde si Kamil Vrátný doskočil pro 9. místo. Pro 7. místo v běhu na 110 m př. si tradičně vyloženě doskákal P. Šára.

Muži AC Praha 1890 celkově obsadili 5. příčku, takový zlatý střed, kdy je velká mezera mezi 4 celky vpředu i těmi na konci tabulky. Uvidíme, jak se bude soutěž vyvíjet dál, příští dostaveníčko se uskuteční hned v pondělí 27. 5. ve Stromovce v chrámu pražského Olympu.

Neoficiální pořadí družstev po 1. kole:

 

Pavel Šára


  

 

 Komentáře

přidat

PERO 24.5.2019
Myslím si, že to byly dobré závody, výsledky odpovídají možnostem přítomných závodníků AC. Škoda, že muži více nevyužili oslabené soutěže bez Radotína a že nikdo nezávodil v málo obsazeném kladivu, kde na dost bodíků stačil snad jakýkoli výkon.
Já děkuji za nominaci do štafety, příště snad i do veteránské :-)

zpět