výsledky

4. kolo MPD 2018

Poslední kolo Městského přeboru atletických družstev Prahy proběhlo stejně jako jeho první dějství na stadionu AC Sparty Praha v Podvinném mlýně. Mělo odpovědět na otázku, zda muži i ženy Radotína potvrdí skoro jisté první příčky a v případě atletek AC Prahy 1890, zda udrží bronzovou pozici. U mužů AC se očekávalo setrvání na průběžné 6. pozici, vzhledem k očekávanému silnému týmu pořádající Sparty, který byl o 1 bod vpředu.

Papírové předpoklady se naplnily, jen muži příjemně překvapili, když se jim nakonec díky výborným výkonům běžců podařilo muže pražské Sparty v celkovém hodnocení pražského přeboru přeskočit. Největší porci bodů zaznamenali hned v úvodním běhu na 3 km běžci AC, kteří předvedli neskutečnou parádu a přidali hned 37 bodů v jediné disciplíně! První místo si pohlídal věkem ještě dorostenec Kryštof Vrána, nedávno 6. ve steeplu na mistrovství ČR do 22 let. Za ním doběhl 2. Ferda Polášek a nečekaně 3. závěrečným finišem Pavel Šára, který tak završil definitivní nadvládu AC obsazením všech medailových pozic. Skvělý finiš předvedl i Tomáš Mach, který doběhl těsně 5. a koncert barev AC dovršil 8. místem Petr Havelka.

Běžcům se velmi vydařil i závod na 1500 m, kde se Ferda Polášek propracoval rovnoměrným tempem na 3. příčku, následován stejně jako na dvojnásobné trati Pavlem Šárou. Oba bodově doplnili ještě 6. Tomáš Mach a 9. Kuba Rusek. Kluky na této trati ještě doplnil Honza Čepera, který závod pojal jako výklus po krátkých překážkách a zároveň rozklus před startem sprintu na 200 m. Na 200 m si ve slušném čase doběhl pro celkové 10. místo. Ještě lépe dopadl na 110 m př., kde skončil 5., následován 8. Pavlem Šárou.

To byly až na závěrečné štafety jediné bodové počiny atletů AC. Velká škoda, že ze zdravotních důvodů nemohl dorazit Jirka Matoušek, který tak nemohl přidat další porci bodů zejména ve svém oblíbeném oštěpu. Zároveň družstvo postihly absence skokanů zejména Kamila Vrátného, Petra Bílého a Davida Durana. Potěšující bylo ale zlepšení a vlastně i samotná účast mladíků Štěpána Lebeda, Honzy Šedivého a Matouše Bartáka, kteří se představili na100 a 200 metrovém sprintu. V závěrečné štafetě pak spolu s Pavlem Šárou doběhli na 9. místě, jen o jedinou příčku před zkušenými reprezentanty oddílu Petrem Dvořákem, Luďkem Urbanem, Emilem Fuhrmannem a Alešem Kunovjánkem. Obě štafety si tak doběhli pro body, Petr Dvořák si v rámci rozcvičení ještě přidal sprint na 200 m, Aleš Kunovjánek se rozházel oštěpem. Nejlepší výsledku ve štafetovém běhu dosáhla štafeta A ve složení Kuba Rusek, Kryštof Vrána, Honza Čepera a Tomáš Maceška. Posledně jmenovaný předvedl zlepšení i ve svém individuálním sprintu na 200 m. Ve sprintu a 100 m se představil i nestárnoucí Petr Ronovský, který v přímém souboji udolal trenéra mládeže AC Pavla Máchu, startujícího však v barvách ŠAK Novoborské.

Atletky AC Prahy 1890 mohly ještě přijít o bronzovou pozici v celkovém pořadí, pokud by se před ně v posledním kole výrazně dostaly soupeřky z Vinohrad či Hostivaře. Tento scénář však naše ženy vůbec nepřipustily a suverénně obhájily své 3. místo v posledním kole i v celkovém hodnocení pražského přeboru.

Tradičními oporami byly na sprinterských tratích Vlaďka Holečková a na delších tratích Jana Vrlová. Obě výborně doplnila s novou image startující oštěpařka Tereza Jersáková.

Pořadí běhu na 3 km žen bylo jak přes kopírák závodu mužů na stejné trati. Všechny medailové příčky obsadily atletky AC Praha 1890, v pořadí1. Jana Vrlová, 2. Klára Šafránková a 3. Lenka Křížová. Na poloviční trati se 2. místem zaskvěla Jana Vrlová a bodově ji doprovodila Klára Šafránková. Klobouk dolů před oběma děvčaty, navíc časová mezera mezi oběma běhy byla zhruba 45 min. A to výjimečně všechny 3 holky z běhu na 3 km nemusely jako obvykle ihned po doběhnutí vzít do ruky kolík a absolvovat ještě závěrečnou štafetu.

Ve sprintu výborně reprezentovala barvy AC Vlaďka Holečková, 3. místem na 100 m a 4. místem na dvojnásobné trati. Na 100 m jí svým startem doplnili mladičká Eliška Bokrová a Dana Dvořáková, čerstvě se vrátivší z MS veteránů ve španělské Malaze. Závěrečnou sprinterskou štafetu obstaraly mladičké závodnice Eliška Bokrová, Vlaďka Holečková, Květa Křížová a Petra Vlasáková, které si doběhly pro 7. místo.

Na rozdíl od mužů mělo AC zastoupení v soutěžích žen v hodu oštěpem a vrhu koulí. V oštěpu vyhrála letos poprvé závodící Tereza Jersáková, kterou doplnily ještě 17. Květa Křížová a 23. Lenka Hanušová. V kouli startovalo dokonce 5 žen, na body dosáhly ale jen 5. Zuzka Gabrielová a 6. Tereza Jersáková, následovány 11. Danou Dvořákovou, 15. Květou Křížovou a 17. Lenkou Hanušovou.

Všem závodnicím a závodníkům patří za předvedené výkony a přístup velké poděkování. Bylo opět velmi příjemné vidět stadion plný bílo-šedo-červených dresů nejstaršího českého klubu.