výsledky     foto

3. kolo MPD 2018

3. kolo pražského přeboru atletických družstev kategorie dospělých se uskutečnilo opět na Kotlářce. Celý den pršelo a tak se množily dotazy, zda se v takovém počasí vůbec budou závody konat. Nepříznivé počasí stejně jako termín těsně před začátkem letních prázdnin zapříčinil velice slabou účast závodníků i závodnic AC Praha 1890 stejně jako i některých ostatních klubů.

V mužích se toto netýkalo atletů z Hostivaře, kteří nečekaně suverénně vyhráli s náskokem téměř 40 bodů před do této chvíli bezkonkurenčním Radotínem. Atletky i atleti AC se sešli v porovnání s předchozími koly i roky v hodně skromném počtu 7 závodnic a 9 závodníků. Na druhou stranu zaslouží všichni zúčastnění obrovskou pochvalu za bojovnost, se kterou se postavili na start svých disciplín a drtivé většině se jí dokonce podařilo přetavit v bodované umístění.

U mužů jsme měli největší zastoupení na nejkratší 100 m trati. Mikuláš Veselý se tentokrát probojoval do finále B, přesto zde zaběhnutý čas 11,85 je jeho hned 2. nejlepším životním výkonem. Stačil v silné konkurenci na 9. místo. 2. nejrychlejším sprinterem AC se stal včera teprve 14 letý Dan Michl, nová akvizice, který si na start stovky odskočil z pražského Strahova, který je tréninkovým centrem mladých fotbalistů AC Sparty Praha. Vyměnil kopačky za tretry, poprvé v životě zaklekl do bloků a byl z toho čas 12,72. Těsně za ním skončil Štěpán Lebeda, který se oproti minulému kolu zlepšil o půl vteřiny. Další půl vteřinu by mohl ubrat, až si příště obuje na nohy tretry. Jako rozběhnutí na štafetu pojali svůj start na 100 m Petr DvořákMatoušem Bartákem. Svou premiéru v dresu AC Prahy si odbyl Tomáš Maceška. Ten při nízké konkurenci pak přidal 1 bod za 10. místo v závodě na 400 m.

V běhu na 800 m nás reprezentovali v 1. běhu Kuba Rusek a ve 2. Pavel Šára. Oba si běželi svůj sólový závod bez kontaktu se soupeři a byla z toho nakonec bodovaná umístění (8., resp. 7. místo). V nejdelším běhu na 5 km, který tradičně otevíral včerejší atletické dostaveníčko, poznamenala výsledek atletů AC neúčast tradičních opor Fandy Zouhara, Tomáše Macha a Ferdy Poláška. Prapor tak musel nést Petr Havelka, který si doběhl pro 4. místo, včera z atletů AC vůbec nejlepší. Záda mu kryl 9. místem Pavel Šára. Závod na 5 km poznamenala tentokrát nízká účast pouhých 12 běžců, na body ale bylo nutné běžet pod 18 minut. Pavel Šára si tradičně přidal i 3 disciplínu, běh na 110 m překážek, kde ležely 3 body za 8. místo z 8 zúčastněných na zemi a stačilo je jen zvednout přeskákáním 10 vysokých překážek, což Pavel nakonec zvládl, dokonce o 1 s rychleji, než v předchozím kole.

V technických disciplínách nás reprezentovali Štěpán Lebeda a Matouš Barták v dálce a zejména Jirka Matoušek v hodu koulí a diskem. Ty sice nepatří mezi jeho nejsilnější vrhačské disciplíny na rozdíl od oštěpu, přesto se zaskvěl 8. místem v kouli a 6. místem v disku. Na závěr podpořil své kolegy startem v B štafetě AC ve složení Lebeda-Matoušek-Šára-Barták na 4x100 m a bylo z toho další 8. místo. Štafeta A ve složení Veselý-Dvořák-Rusek-Maceška si doběhla pro 6. místo a 5 bodů do celkového pořadí družstev. Heroické výkony jednotlivých závodníků při nízké účasti stačily na 7. místo, ale odstup od družstev před námi nebyl nijak hrozivý. V celkovém pořadí po 3 kolech muži spadli na 6. místo, ale 5. atlety pražské Sparty mají na dohled a uvidíme, jak to všechno dopadne v posledním kole, které se koná 12. 9. právě na Podvinném mlýně.

Atletky AC Prahy 1890 se dostavily ještě v nižším počtu. Kromě mladičkých sester Hochmanových a Lenky Hanušové, to byly hlavně již tradiční opory, které v delších bězích vytáhly družstvo žen až na celkové 5. místo, což je vlastně neskutečné.

Jako vždy byla skvělá Jana Vrlová, která opět vyhrála nejdelší závod, tentokrát na 3 km. Na 3. a 4. místě jí sekundovaly Klára Šafránková a Eva Šilhavá. Jana Vrlová pak spolu s Klárou Šafránkovou nastoupily i chvilku předtím v běhu na 800 m a bylo z toho 3., resp. 6. místo. Všechny 3 běžkyně na 3 km ihned po doběhu svého závodu vzaly do ruky kolík a nastoupily spolu s Danou Dvořákovou do štafetového závodu, bylo z toho konečné 8. místo.

Dana Dvořáková nastoupila i k vrhu koulí, kde jí z 1. bodovaného umístění těsně odsunula po delší odmlce se vrátivší Maruška Hochmanová. V disku skončila 13. Lenka Hanušová a 14. mladičká Anička Hochmanová. Ta si k tomu ještě přidala i dálku. Děvčata AC tedy při velmi nízké účasti 5. místem nakonec potvrdily celkové 3. místo po 3 ligových kolech, kdy ještě navýšily náskok na 4. Královské Vinohrady. Uvidíme, jestli holky medailové umístění před atletkami Vinohrad a Hostivaře udrží i po posledním 4. kole v září na Podvinném mlýně.