výsledky

1. kolo MPD 2018

Letošní ročník Městského přeboru atletických družstev doznal oproti posledním rokům drobných změn. Skladba jednotlivých disciplín byla změněna zřejmě vzhledem ke stadiónům, na kterých budou jednotlivá kola probíhat. Zmizel tak hod kladivem, štafeta 4x200 m a 200 m př. Skok o tyči a trojskok proběhne pouze v 1 kole a zároveň se již nebude běhat závod na 1000 m. Současně se vzhledem k nabité termínovce jednotlivá kola uskuteční pouze na stadionu AC Sparty na Podvinném mlýně (1. a 4. kolo) a na Kotlářce (2. a 3. kolo).

Netradičně v pátek odpoledne se tak pražští atleti a atletky sešli poprvé na stadionu AC Sparta. Další tradici porušilo tentokrát velmi přívětivé slunečné počasí. Soutěž družstev proti loňsku opustili postupivší muži USK Praha a Spartak Praha 4 „C“, který své družstvo nepřihlásil, po roční odmlce přibyli muži Sokola Kbely. Soutěž žen na 9 týmů doplnily ženy ještě loni druholigových Stodůlek.

V mužské kategorii zvednul prapor nejsilnějšího družstva Radotín, který důrazně vykročil za svým cílem, postupem do 2. národní ligy. Vzhledem k počtu jejich atletů musela spousta z nich závodit mimo bodování. I tak zvítězili s obrovským náskokem, který historie nepamatuje, když překročili 200 bodů. Ostatní týmy si to rozdaly o další příčky a mezi nimi samozřejmě nemohli chybět atleti nejstaršího českého klubu AC Praha 1890. Ti potvrdili svou výkonnost z předchozích let, kdy se ukázali především v dlouhých bězích.

Jako tradičně se začínalo nejdelším během na 3 km a na bodovaných příčkách se umístili hned 4, 4. Tomáš Mach, 6. Fanda Zouhar, 7. Pavel Šára a 8. Petr Havelka. Na poloviční trati Petra Havelku nahradil mladý Kryštof Vrána, trénující odloučeně v Moravské Třebové, a to hned 2. místem. Stejně jako na dvojnásobné trati doběhl 4. Tomáš Mach a 10. místem ještě bodoval i Pavel Šára, který měl ještě v nohách účast na běžeckém desetiboji v německém Winterlingenu. I ostatní běžci AC měli podobný handicap, když Petr Havelka na Vltava Runu zvládl porci 45 km. Hned na 11. místě doběhl Fanda Zouhar a 12. další, nový závodník AC Praha 1890 Tomáš Hladina, který doplnil dobrou partu, která se vždy na těchto závodech vytváří.

400 m nepatří k tradičně silným disciplínám klubu, přesto si pěkné výsledky zaběhli Honza Čepera a Kryštof Vrána, ten velmi krátce po doběhu 1500 m. Poprvé se v soutěži dospělých představil svým bojovným výkonem mladičký Honza Šedivý. Ještě vyšší účast jsme měli v běhu na 100 m, nejlépe zaběhl Mikuláš Veselý. Slušný výsledek zaznamenal i mladičký Štěpán Lebeda. Méně se dařilo Matouši Bartákovi, zato nestárnoucí 74-letý Petr Ronovský jako suverénně nejstarší účastník závodů předvedl svůj slušný standard, který to samé předvedl i v dálce.

V technických disciplínách muži AC tradičně zaostávají, v dálce a disku se představil Ondra Vosecký. V dálce dosáhl pěkného výkonu Honza Čepera, byť to na postup mezi finálovou osmičku nestačilo. Postup mezi nejlepších 8 těsně unikl nové posile Jirkovi Matouškovi v kouli, který bohužel dorazil akorát v momentě svého 3. pokusu v soutěži a naprosto nerozcvičený dohodil na 10. místo. Do další disciplíny disku se pak stačil rozcvičit a byl z toho posun na celkové 7. místo. 9. doběhl ještě Honza Čepera na krátkých překážkách, kde mu záda kryl Pavel Šára, bohužel bez bodového počinu. V závěrečných štafetách na 4x100 m postavilo AC 2 štafety, které po problémech s předávkami obsadily nakonec 9. (Vrána, Rusek, Čepera, Veselý), resp. 10. místo (Barták, Lebeda, Šedivý, Kunovjánek). V této štafetě si pod vedením zkušeného Aleše Kunovjánka doběhli pro premiérový bod mladíci Matouš Barták, Štěpán Lebeda a Honza Šedivý. Celkově tak výkony mužů stačily na 6. místo.

Ženy AC doplněné o „mladou krev“ trénující pod vedením Pavla Máchy, který je po celou dobu závodů motivoval, dopadly lépe, celkově skončily 4. V nejkratším sprintu na 100 m se zaskvěla Vlaďka Holečková, která si v čase 13,70 doběhla pro 4. Místo. Na startu i v cíli ji doplnily mladičké Kristýna Durchanová a Eliška Bokrová a zkušená Jana Zemanová, která úspěšně po několika letech zaznamenala návrat do soutěže. Na 400 m bojovala osamocená Květa Křížová, která navíc nastoupila v disku, kde skončila na 13. místě. Zde potvrdila svou stabilně vysokou výkonnost 4. Zuzka Gabrielová. Ta tentokrát vynechala kouli a tak zde barvy AC reprezentovala pouze Lenka Hanušová, která si tak odbyla svou premiéru v soutěži dospělých.

Ve skoku vysokém mile překvapila mladičká Lucka Slonková 6. místem a zejména kvalitním výkonem 145 cm. Dálka už ji tolik nešla, zde spolu s Eliškou Bokrovou skončily ve 3. desítce. Tradičně nejpilnějšími sběračky bodů jsou ženy na delších tratích. Zde velice mile překvapila Jana Vrlová, která vyhrála závod na 3000 m a na poloviční trati doběhla 3. Dostala se tak do první desítky nejvíce bodujících závodníků a závodnic a zaslouží obrovskou pochvalu i za svůj přístup k závodům. Na obou tratích barvy AC nově reprezentovala Klára Šafránková, která si při svém návratu na dráhu doběhla pro 3. Místo na 3 km a 8. Místo na 1500 m. Zde skončila 4. Po bojovném výkonu mladičká Verča Hanušová. Na stejném „bramborovém“ místě doběhla i Lenka Křížová na dvojnásobné trati.

Přestože AC postavilo v závěrečných štafetách 2 družstva ve složení Slonková, Bokrová, Holečková, Zemanová, resp. Hanušová, Šafránková, Křížová Květa a Křížová Lenka, ani jednomu se nepodařilo skončit do 10. místa. Soutěž žen atletických družstev oproti předchozímu roku stoupla na kvalitě, celkové 4. místo našich děvčat je tak příjemným překvapením. 1. kolo bylo tedy tradičně nabité, uvidíme, jak prořídnou davy při 2. klání, které se bude konat hned v pondělí 28. 5. Na stadionu SK Kotlářka v pražských Dejvicích. Budeme zároveň věřit, že tentokrát vedoucí obou družstev nezapomene jako na Spartě některé opory přihlásit (Kuba Rusek na 400 m, Vlaďka Holečková na dálku).