výsledky     foto

Štěpánský běh, Zlín-Příluky, 26. 12. 2014

Na „Štěpána“ probíhá v celé republice stále větší množství běhů, zřejmě proto, aby běžci a běžkyně přes vánoční svátky příliš nepřibrali. Premiérově jsem využil rodinné cesty na východ republiky a zúčastnil se běhu ve Zlíně na 10 km. Do té doby teplé počasí vystřídalo ráno ochlazení a závodníky od startu zasypával mokrý sníh. Pro mě bylo zajímavé běžet s neznámými běžci a byla to dobrá zkušenost, protože při bězích v Praze a okolí běhám v podstatě pořád se stejnými borci, které někdy předběhnu, jindy se musím sklonit před jejich uměním. Častokrát se také startovní pole dost protrhá, a pokud nezachytím tempo „své“ skupiny, tak pak musím běžet sám.

Jaké překvapení pro mne byla obrovská účast závodníků na startu (cca 200), tak i jejich vysoká výkonnost. Prakticky stále jsem běžel ve skupině, chvilkové polevení ve 2. kole (běželo se celkem na 3 okruhy po 3,33 km) mě stálo propad z 15. na průběžné 25. místo. V závěrečném okruhu, snad i díky ustávajícímu sněžení, jsem chytil druhý dech a stupňovaným tempem se zrychlením v závěru jsem se dostal zpět na celkové 16. místo a přitom v cílové rovince předběhl i 2 závodníky své kategorie. Jaké to pak bylo překvapení, když jsem pak zjistil, že jsem díky tomu obsadil ve své kategorii 3. místo, navíc ve svém osobním rekordu na 10 km v čase 35:56 min. Na stupních vítězů jsem pak stále vedle vítěze kategorie, místní legendy Svatopluka Janečky. Závod vyhrál triatlonista a účastník olympiády v Londýně v r. 2012 Jan Čelůstka, který mi nakonec nadělil jen něco přes 4 minuty.