Ohlédnutí za halovou sezónou 2017
aktuality >>

S pověřením předsedy a jako hrdý člen klubu AC Praha 1890, bych si dovolil s jistou prodlevou zhodnotit halovou závodní sezónu 2017 z pohledu závodníka dorostenecké kategorie. Bylo by určitě dobré zmínit, že celé přípravné období (podzim 2016) se dá označit za anabázi. Klubem otřásalo mnoho změn, zejména však rekonstrukce atletické dráhy na vysněný tartan (jenž již konečně v době psaní reportu tuhne), stavební práce více či méně znemožnily trénink na stadiónu a tak si svěřenci Fandy Zouhara s dalšími reprezentanty klubu hledali alternativu. Další již méně očekávanou změnou bylo rozhodnutí závodníků a dlouholetých členů klubu Kuby Krofty a Honzy Janovského k přestupu do PSK Olympu Praha respektive tréninkové skupiny Dany Sečkářové. Třetí rošádu podnikl Adam Havlas (autor článku), ten byl osloven renomovaným sprinterským trenérem Ludvíkem Svobodou (PSK Olymp Praha) a se souhlasem kouče Fandy se přidal do tzv. „svobodagroup“ pár týdnů po příchodu vynikajících vícebojařů Jirky Sýkory a Honzy Doležala. Jakub Rusek a David Duran se stále připravovali na domácím stadionu.

Ale teď už k samotným závodům… První kontrolní běh z celého klubu si odbyl Jakub Rusek, 13. ledna na Strahově tratí 600m a dosáhl času 1:36,05, což byl výkon, na který si brousil zuby. Dalším závodícím byl Adam Havlas, vybral si trať na 150m, kde dosáhl výsledku 17,35 v nevýhodné druhé dráze. Trenéři Zouhar i Svoboda byli s výkony spokojeni.  Adam do přeborů Prahy běžel ještě několik závodů na tratě 60m, 200m a jednou si zaběhl i třístovku, pohyboval se kolem časů 7,30, 22,75 a 36,70. Svými výkony se řadil na přední místa českých dorosteneckých tabulek a kouč Luděk Svoboda hodnotil výkony kladně, leč s výhradami k nedokonalosti techniky běhu (zejména startů). Kuba Rusek běžel ještě jeden závod, patnáctku. Bohužel si ji odtrpěl , nastoupil zahleněný a slabý. Čas 4:40,21 byl určitě několik sekund za jeho možnostmi.

Dalším závodem v pořadí byly přebory Prahy, které přinesly neočekávaný medailový úspěch. První den se běžela šedesátka, ve které obsadil Adam Havlas 3. místo časem 7,29, za zmínku stojí šlamastyky v rozběhu, kdy byl nejdříve vyloučen pro ulitý start, nakonec však dostal zelenou kartu kvůli technické chybě. Jakub Rusek opět běžel 1500 metrů, kde si opět neudělal radost, výkon byl 4:43,76 a Kuba doběhl na 12. místě. Druhý den se skákala výška, kde nám závodil „švejk“ David Duran. Přenesl se přes solidních 1,76 metru a skončil na 5. pozici. Další v pořadí byla Adamova nejoblíbenější disciplína, dvoustovka. Havli běžel v prvním běhu v doslova dokonalé konkurenci, vyfasoval 6. dráhu a doběhl v čase 22,75, první stovka byla velmi kvalitní, doplatil však na „velký“ krpál v šesté dráze a v druhé zatáčce mu došly síly, ukázkově vytuhl. Čas jasně stačil na 3. pozici a mohli jsme se radovat z další medaile. Hattrick doplnil Jakub Rusek, troufl si běžet náročné 3 kilometry a doběhl na úžasné 2. pozici v čase 10:35,08, překvapil trenéra i autora článku. Povedené přebory nakonec přinesly 3 medaile a zajistily Adamovu účast na MČR dorostenců a dokonce i mužů.

Do Ostravy odjížděl z klubu AC 1890 pouze Adam Havlas, jel tedy s trenérem Ludvíkem a svojí skupinou. Dorazili v pátek a v krásné ostravské hale se důkladně rozcvičili na nadcházející závod. První den běžel Adam šedesátku, kde si žádné naděje na postup nedělal, vyrovnal si osobák výkonem 7,29 a trenér s úsměvem přikyvoval k času. Nedlouho po doběhu přišlo finále překážek, kde závodil Adamův sparing Martin Janský, vyhrál v čase 8,13! Přišla úžasná euforie celé naší výpravy. Druhý den startoval Adam stejně tak i Martin a Hynek Hampel (členové svobodagroup) na trati 200m. Adam upřímně dychtil po finále, leč s katastrofálním startem (reakce 0,300) nemohl očekávat zázrak, i tak si vyrovnal osobák a doběhl v čase 22,75. Martin s Hynkem ambice na finále neměli, doběhli pár setin za svými osobáky. Adam si tedy z Ostravy odvážel lehké zklamání, ale s odstupem je to nesmysl, startoval vůbec na prvním MČR v životě a tíha okamžiku s úplně jinou atmosférou udělala své.

Havli svou sezónu zakončil na pražském vrcholu halové sezóny, představil se v běhu na 60m. Váhal jestli má běžet, potýkal se s bolestmi v přitahovači, které se bohužel projevily i při závodě, doběhl v čase 7,31 na posledním místě.

Klub AC Praha 1890 zažil určitě dobrou sezónu, podpořenou medailemi v dorostu a juniorech či starty na mistrácích mužů a dorostenců. Libenští atleti se již brzy budou moci připravovat na zcela novém hřišti těšíce se na venkovní sezónu.