Vybrali jsme z jiných webů

z jiných z webů >> rozhovory
Drahotová překonala český rekord

Anežka Drahotová se zaskvěla na Evropském poháru v chůzi ve španělské Murcii. Skončila na čtvrtém místě v čase 1:26:53 a překonala tak vlastní český rekord na dvacetikilometrové trati.

"Skvělý závod s osobákem a čtvrté místo. Jako naši hokejisté," uvedla na svém facebookovském profilu devatenáctiletá závodnice. Nejlépe dvacetikilometrovou trať zvládla Ruska Elmira Alembekovová v novém rekordu Evropského poháru, druhá byla Italka Eleonora Giorgiová a třetí Světlana Vasiljevová. A ze Španělská se s námi Anežka podělila o první dojmy ze závodu:

Jak jste prožívala dnešní závod?
Byl to rozhodně jeden z nejnáročnějších závodů. Musím říci, že jsem se na něj ale moc těšila. Atmosféra i trať se mi líbily.

Můžete popsat průběh závodu z vašeho pohledu?
Nečekala jsem tak rychlý čas. První polovina byla výrazně pomalejší, ale už na nějakém devátém kilometru za to "vzaly" Rusky a já se prakticky jen snažila akceptovat tempo. Bohužel mi asi na sedmnáctém kilometru lehce poodskočily a manko jsem už nestáhla. I tak jsem ale velmi spokojená. Jak s časem, tak s trochu smolným umístěním. Za osobní a národní rekord jsem samozřejmě velmi ráda.

Jak jste se na Evropský pohár připravovala?
Sedl nám delší aklimatizační pobyt. A ráda bych poděkovala trenéru Ivu Pitákovi, který mě dokázal výborně připravit, protože jsem se dnes cítila opravdu dobře. A poděkování patří také paní psycholožce Sládečkové, bez které by to také nešlo. A na dálku ji věnuji bramborovou medaili, která je podle jejích slov její nejoblíbenější.

Vylepšila jste český rekord ani ne po devíti měsících, čím to?
Nečekala jsem, že ho překonám už nyní. Útok na rekord nikdy neplánuji, vše záleží na tom, jak se odvíjí závod. Svůj čas bych samozřejmě ještě chtěla zlepšit. Uvidíme, jestli to bude ještě letos. Jsem ráda, že se posouvám dál, tento čas je skutečně kvalitní a je to dobrá známka pro příští rok. Vše ale záleží na konkrétním závodě a tuším, že v Pekingu to bude opět těžké.

Jaké máte cíle pro letošní sezonu?
Moc ráda bych získala medaili na ME do 23 let, ale vrcholem bude mistrovství světa v Pekingu, kde bych ráda vylepšila umístění z Moskvy, bude to sice nesmírně těžké, ale moc se na to těším.

Jedinou vteřinu za A limitem pro MS došla do cíle Lucie Pelantová, nemusí však zoufat, neboť potřebných 1:34:45 pokořila již vloni a dnešním výkonem vyhověla podmínkám ČAS vyžadujícím potvrzení výkonů z dvouletého kvalifikačního cyklu dle IAAF. A jak si vedli další Češi? Pavel Schrom na padesátce strávil 4:08:05 hod, Lukáš Gdula byl po 30. km diskvalifikován a juniorka Tereza Korvasová desítku nedokončila, byť ještě na devátém kilometru má uvedený mezičas 47:51.

Dvacítku mužů vyhrál Španěl López za 1:19:52 před Slovákem Tóthem (1:20:21), padesátce Rus Ryžov (3:43:32) a dvacítku žen jeho krajanka Alembeková za 1:26:15, což je nový rekord soutěže.