Vybrali jsme z jiných webů

z jiných z webů >> reportáže
Chodeckými šampiony Drahotová a Schrom

Poděbrady přivítaly po roce domácí i zahraniční chodeckou elitu. Zatímco české mistrovské tituly na dvacetikilometrové trati putovaly do vcelku očekávaných rukou, absolutní vítězové byli překvapiví, Němec Linke a Litevka Virbalytéová.

Chodce přivítalo ve středočeských lázních Poděbrady vcelku teplé jarní počasí, sluníčko však záhy vystřídaly mraky, a z nich přiletělo na zdejší kilometrový okruh na kolonádě i pár kapek.
Námi zpovídaní závodníci si však takové podmínky vesměs pochvalovali. Hlavní závody se, co se týče čelných pozic, vyvíjely zpočátku vcelku podle očekávaného scénáře. Nakonec ale favorité, mezi nimiž byli oba obhájci prvenství Drahotová a Tóth, neuspěli.

Ženy: Virbalytéová rozhodla už v první třetině

V případě žen se „jelo podle plánu“ pouze do sedmého kilometru, to už se „vyautovala“ Ortizová z Guatemaly (byla v čelné trojici od 3. km) a od domácí šampionky Drahotové se odpoutala Brigita Virbalytéová. Litevka poté už svůj náskok v podstatě jen navyšovala a cílem prošla za 1:31:10. „Vítězství jsem opravdu nečekala,“ přiznala. Před svěřenkyni Iva Pitáka se na začátku poslední čtvrtiny závodu dostala ještě Slovenka Mária Czaková a cenný skalp medailistky z ME už nepustila. Její čas v cíli: 1:32:23.

Česká favoritka Anežka Drahotová dokončila jako třetí se ztrátou další více než minuty, za 1:33:30, avšak bezpečně před ostatními soupeřkami. „Bylo to opravdu těžké, už od začátku to nebylo optimální, většinou mám i druhou desítku lepší, mám toho ale za sebou hodně: třetí „dvacka“, mezitím půlmaraton, minulý týden dva cyklistické závody,“ přiznala Drahotová. „Jsem proto ráda, že jsem dokončila, i za třetí místo. A doufám, že mě to i posune dál pro vrchol sezóny. Věříme, že dopadne dobře,“ dodala členka pražského USK.

Za úspěšnou obhájkyní titulu byla nejbližší domácí jako celkově čtrnáctá Lucie Pelantová, spokojena však nebyla. „Chtěla jsem jít hodinu 36,“ říkala směrem k limitu pro Peking, „to jsem jakžtakž držela do desítky, ale potom mi došlo. Jsem zklamaná,“ utrousila chodkyně hájící barvy Olympu Praha, které se po výkonu 1:41:24 nepodařilo pokořit kritérium ani pro Evropský pohár. Slabou náplastí zřejmě pro Lucii bude zisk rekordní deváté medaile z MČR či třetí místo českého týmu v rámci mezistátního utkání za vítěznými Litevkami, které v součtu o jediné místo předčily Italky. Republikový bronz si vybojovala Hana Herberová (Olymp Brno) za čas 1:50:29.

Muži: Tóth nezachytil nástup Linkeho

Mužský závod se vyvíjel dle předpokladů do osmého kilometru, kde se oddělilo duo, které se nakonec popralo o celkové vítězství. Podle očekávání v něm byl i pětinásobný vítěz z Poděbrad Matej Tóth. Nebyl to však nakonec on, kdo se radoval z vítězství, ale Christopher Linke, jemuž vyšel nástup z 16. km. Němec pak již svůj útok přetavil v triumf v čase 1:20:37, slovenský šampion (v Poděbradech se také udílely medaile našim sousedům) ztratil 14 vteřin. „Nemám jednoduše takovou rychlost,“ uznal Tóth, který se nyní zaměřuje na padesátku a také v ní hodlá závodit na mistrovství světa, kde bude se supervýkonem z Dudinců adeptem na medaili, ne-li rovnou na tu nejcennější. Přesto za sebou nechal Barronda z Guatamely, stříbrného z této trati na olympijských hrách, jenž dokončil za 1:21:39, tedy minutu za vítězem.

Českým chodcům se nepodařilo pokořit hranici hodiny a půl. Nejblíže tomu měl Pavel Schrom, jemuž nad tuto metu přebývalo 11 vteřin a dokončil celkově jako 28. „Měl bych to hodnotit zdařile, ale s časem být spokojen nemůžu a ani první místo v rámci republiky mě nějak extra netěší, je to trochu jednooký mezi slepými,“ uvedl člen Univerzity Brno kriticky k sobě i soupeřům. S odstupem dalších čtyřech minut (1:34:04) se totiž jako druhý v rámci MČR dostal do cíle Lukáš Gdula hájící barvy pardubické Hvězdy. Bronz si pak o další minutu zpět vysloužil loňský junior Filip Veselouš z Hodonína (1:35:03).

Junioři, dorost a veteráni

Závod juniorek na deset kilometrů ovládla s  náskokem minuty a čtvrt před nejbližší soupeřkou Italka Stella Noemiová v čase 46:56. Druhá dokončila Polka Zdzieblová za 48:11, třetí Litevka Ž. Vaiciukevičiutéová se ztrátou dalších 25 s (48:36). Medailistky si stejné stupně zopakovaly i při vyhlášení mezistátního utkání, neboť nejvýš stoupala Itálie a po svém boku měla Polsko (2.) a Litvu (3.). Češky do klání kvůli onemocnělé Tereze Korvasové nezasáhly, osiřelá Veronika Kubenková dokončila jako 22. (55:08).

Na desítce juniorů triumfoval Slovák Miroslav Úradník, když již v úvodním kilometrovém okruhu získal náskok, který mírně navyšoval až ke 13 vteřinám v cíli. Jeho vítězný čas byl 42:36, Maďar Venyercsán se objevil v cíli za 42:49 a také Ital Angelini se vmáčkl o jedinou sekundu pod 43 minut. A pódium si zopakoval i v týmové soutěži, kde spolu s kolegy vyhrál, druzí skončili Slováci, třetí Litevci. České duo Vít Hlaváč - Tomáš Gdula se srovnalo na individuálně na 15. a 16. místě v časech 47:12 a 17:15, společně to pak v rámci utkání „hodilo“ osmou příčku.

Tradiční prolog ostrým závodům obstarali mladí a dříve narození chodci na pěti kilometrech. Mezi veterány se prosadil domácí Filip Hejkrlík (24:39) a Polka Šlezionová (28:36). Dorostencům suverénně kraloval Ital Brandi za 22:04, na nejlepšího sekundanta Filipa Srbeckého získal náskok 1:23 minuty. Z jejich vrstevnic se jako první dostala do cíle Němka Zureková v čase 23:47.

Výsledky: Mistrovství ČRcelkové

autor: Michal Procházka