AC Praha 1890

Máme nový tartan!!!

 výsledky          foto

1. kolo Městského přeboru družstev mužů a žen, Děkanka - 22.5.2014

Tak 1. kolo máme za sebou a hned v úvodu musím dodat, že velice úspěšně. V první řadě se podařilo zastavit pád družstva mužů AC Praha 1890, které se v posledních letech pravidelně umísťovalo na těch nejspodnějších příčkách v celkovém bodování družstev. Letošní rok jsme začali skvělým 5. místem, a to ve zřejmě nejvyšší konkurenci, která pravidelně bývá v 1. kole soutěže, kdy se chce každý tým po zimě ukázat a představit své nové posily. Příkladem za všechny může být družstvo Olympu Praha „B“, které loni sestoupilo z 2. ligy, když za ně pravidelně nastupovalo cca 5 závodníků. Letos však Olymp nasadil hotovou armádu především běžců na středních tratích, kdy např. jen na 800 m nastoupilo rovnou 12 závodníků z tohoto oddílu. I oddíly jako např. Sokol Kbely nebo Atletika Hostivař (bývalý Kovošrot Praha) oproti loňskému roku alespoň početně posílily.

A teď k našemu týmu. Po předchozích letech, kdy na jednotlivá kola chodilo 5 až 10 borců, nás včera nastoupilo rovných 16! V podstatě se dá říct (spolu s vysokou účastí našich děvčat), že kam se člověk podíval, viděl dres AC Praha 1890. A každý předvedl výkon na hranici svých možností a téměř všichni ukořistili nějaký ten bod nebo skončili těsně za bodovaným 10. místem. Podařilo se namíchat ten správný „koktejl“ dravého mládí a zkušenosti závodníků veteránské kategorie. Ty se podařilo zmobilizovat, že dorazili i vzhledem ke svým „bolístkám“ v téměř maximálním počtu. Potěšující je účast mladých závodníků, věkem ještě starších žáků, kteří tak mají možnost se otrkat mezi dospělými a získané zkušenosti pak proměnit při závodech své věkové kategorie. Přestože jsme ve svém středu neměli borce, který by jednotlivou disciplínu suverénně ovládl, jako např. loni Fanda Zouhar ml., tak se nakonec podařilo urvat úctyhodných 41 b. (loni 26 b.), o které se postaralo celkem 9 závodníků (Bílý, Strasser a Vrátný 7 b., Havelka P. 6b., Vosecký 5 b., Šára 4 b., Urban a Janovský 2 b., Krofta 1 b.). Kromě hodu kladivem jsme obsadili všechny disciplíny, často v počtu i 4 borců.

Letošní přebor zahájil závod na 5 km, ve kterém se v obrovském vedru nedalo útočit na nějaké skvělé časy. Výborně zabojoval Petr Havelka, který porazil i několik papírově rychlejších borců a obsadil 5. místo!  Ostudu rozhodně neudělali ani další závodníci „veteránského věku“, kteří se seřadili na konci 1. desítky, Pavel Šára, Petr Vaněk a premiérově startující Fanda Míček. Běh na 800 m se vyznačoval rekordními 3 běhy, do kterých poprvé nastoupil i mladý Lukáš Polášek, který se v souboji s dospělými prezentoval na své poměry kvalitním výkonem. Nečekaný přísun bodů zařídil v běhu na 400 m př. Pavel Šára, který se oproti loňsku zlepšil o 8 s.

Po delší době jsme měli významnější zastoupení i ve sprintech a dočkali se nakonec i 1 bodu, o který se postaral 14-ti letý Honza Janovský, který ve svém premiérovém startu na 200 m zaběhl čas 25,29 s. Poprvé po více než 20 letech od ukončení své aktivní běžecké kariéře se v našem dresu představila jedna z našich posil, Petr Dvořák a zaběhl vzhledem ke svému věku slušné časy. Na 100 m jsme nasadili i nejstaršího závodníka celého mítinku, Petra Ronovského. Ačkoliv to jednu chvíli vypadalo, že nasadíme na závěrečných 4x200 m 3 štafety, tak vzhledem ke zranění (doufejme, že jen lehčích) 2 závodníků, nakonec běžela pouze 2 kvarteta. V týmu A doplnil Honzu Janovského, Dana Strassera a Kamila Vrátného na poslední chvíli se probudivší mladičký Kuba Krofta a také si odbyl svou premiéru mezi dospělými. V neskutečné konkurenci nakonec obsadili 7. místo. Na B tým ve složení Petr Dvořák, Aleš Kunovjánek, Pavel Šára a finišující Ondra Vosecký body bohužel nezbyly.

Velkého přísunu bodů jsme se dočkali ve skocích. Ve skoku do výšky výborně zabojovali Petr Bílý s Kamilem Vrátným svými 4., resp. 5. místem, když skočili velice slušných 165 cm. Ani naši další závodníci nezklamali, i když body zbyly pouze na Ondru Voseckého (155 m) a bohužel již ne na Aleše Kunovjánka (155 cm) a Jardu Chaluše (150 cm). Nečekaně dobře dopadl pro naše družstvo trojskok, kde se podařilo posunout odrazové prkno na 9 m, což umožnilo start i výkonnostně slabším závodníkům. Naši se však prezentovali velice kvalitními výkony a hlavně bodovaným umístěním. Na body si sáhnul 9. Luděk Urban i 8. Ondra Vosecký. Opravdu šokem bylo nakonec (i když se jednalo o úvodní závod programu) 5. místo 17-ti letého Dana Strassera, který si trojskok poprvé vyzkoušel 1 den před závodem a hned skočil 10,89 m!

Slabší účastí v hodech jsme bohužel již v bodový počin neproměnili. Škoda, že Aleš Kunovjánek, pro kterého bylo bodované umístění určitě reálné, musel neustále přebíhat celý stadión mezi jednotlivými pokusy v oštěpu a výšce a v každé disciplíně mu tak body jen těsně unikly.

Celkově mi nezbývá, než všem zúčastněným poděkovat za účast a předvedené výkony. Doufám, že se nejedná o „první vlašťovku“ a budeme se v podobném počtu a hlavně atmosféře scházet i v dalších kolech, kde se dá očekávat pokles konkurence. Závěrem musím konstatovat, že jsme splnili všechna 3 předzávodní předsevzetí: vytvořit dobrou partu, mít radost z pohybu a k tomu třeba přidat i nějaký ten bodík. Celkové 5. místo po 1. kole je výborné, po dlouhé době jsme porazily družstva jako Sokol Kbely či Sokol Královské Vinohrady.

1.   PSK Olymp Praha                             9 b.    145

2.   ATLETIKA HOSTIVAŘ                        8 b.    110

3.   SK Aritma Praha                              7 b.    77

4.   Spartak Praha 4                              6 b.    57,5

5.   AC Praha 1890                                      5  b.    41

6.   A. C. Sparta Praha                          4 b.     39

7.   TJ Sokol Praha Královské Vinohrady    3 b.     34,5

8.   TJ Sokol Kbely Praha                       2 b.     28

9.   TJ ČZU Praha                                1 b.      26


Pavel Šára

23. 5. 2014        

zpět