AC Praha 1890

Máme nový tartan!!!

Napsali o nás

napsali o nás >> historie AC
Počátkové myšlenky olympické v zemi a srdcích českých, moravských a slezských

První olympiáda moderní doby (v Athénách roku 1896) byla nachystána velmi kvapně a uspěchaně. Jediným jejím českým účastníkem byl nesportovec dr. Jiří Guth–Jarkovský.

Odjeli jsme až na olympiádu v pořadí druhou, která se konala v Paříži v roce 1900. Mezi devíti sty devadesáti sedmi sportovci se poněkud ztrácelo pět našich olympioniků. Přesto se povedlo přivézt domů medaili.

                                                                                                                                                    číst více...

Začátek běhání v zemích Koruny české

Píše se rok 1888 a v Praze v Jezuitské zahradě na Malé Straně (Strakova akademie, místo, kde dnes sídlí vláda) se pořádají 5. května I. atletické závody, které vzbudily takový zájem veřejnosti, že rok nato 1. září 1889 jsou tu II. atletické závody, jejichž hlavním programem bylo I. mistrovství Čech ve čtyřhodinovém běhu, které vyhrál Karel Reisner z Prahy. Třetí díl tohoto klání se uskutečnil 10. srpna 1889 a nesl název III. mezinárodní atletické závody.

                                                                                                                                                    číst více...

Nahatý kalendář Rychlý holky zamítly. Raději se proměnily v dámy z první republiky

Vrátily se o sto let zpátky. Do dob dam v elegantních mnohavrstvých sukních, galantních gentlemanů, plováren, či škvárových oválů. Do období vzniku Československa se přenesla Denisa Rosolová a spol. při tvorbě kalendáře Rychlých holek na rok 2014. Sport.cz přináší video a fotografie z příprav kalendáře.

Vymýšlení a přípravy zabraly dlouhé týdny. Nápadů měly svěřenkyně Martiny Blažkové dost, ale shánění propriet, které by začátek minulého století připomínaly, dalo zabrat.

                                                                                                                                                    číst více...

AC Praha 1890, nejstarší klub v republice. Přivítáme veterány i děti

Jeden z nejstarších klubů v Evropě a nejstarší registrovaný sportovní klub v Praze, AC Praha 1890, již oslavil 120 let od založení. Z jeho řad vzešla řada úspěšných atletů, za všechny lze jmenovat Františka Jandu Suka, Josefa Doležala, Janu Zárubovou, a z nové generace třeba Fandu Zouhara ml., Terezu Šedivou nebo Lucii Pelantovou.

Vše začalo v srpnu 1890

Vše začalo 30. srpna 1890, kdy se v kavárně Stará Slavie konala první schůze. Té se zúčastnilo celkem 16 mužů, kteří tento den založili klub AC Praha 1890. 
                                                                                                                                                    číst více...

První atletický klub a silniční závod v Čechách

V roce 1890 se o atletiku zajímalo už tolik sportovců, že došlo k založení našeho prvního atletického klubu, který dostal název A.C. Praha. Jeho členové se zúčastňovali i závodů v zahraničí.

A byl to právě tento oddíl, který uspořádal první silniční závod v běhu se na našem území. Konal se 23. dubna 1893, jeho trať vedla z Prahy-Karlína do Brandýsa nad Labem a měřila 18,3 km. Vítězem se stal František Hron, který se připravoval pod vedením již vzpomínaného Oskara Lažnovského, v čase 1:36:59,8 hod.

                                                                                                                                                    číst více...

 

 _____________________________________________________________________________________________

 

 

 

 Časopisy